Oval White Lab-Created Sapphire Triple Orbit Frame Drop Pendant and Split Shank Ring Set in Sterling Silver - Size 7 | Zales

Have a question about Oval White Lab-Created Sapphire Triple Orbit Frame Drop Pendant and Split Shank Ring Set in Sterling Silver - Size 7?
Need help with this Oval White Lab-Created Sapphire Triple Orbit Frame Drop Pendant and Split Shank Ring Set in Sterling Silver - Size 7?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 8.0 x 6.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.0mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Fashion |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18.6 in |
| Necklace Extender Length | 2 2 |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | SBX849CWS |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 033 Gauge |
| Length | 18.6 in |
| Height | 6.00 mm |
| Extender Length | 2 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |