Heart-Shaped Garnet and Diamond Accent Pendant and Earrings Set in Sterling Silver with 18K Gold Plate | Zales

Have a question about Heart-Shaped Garnet and Diamond Accent Pendant and Earrings Set in Sterling Silver with 18K Gold Plate?
Need help with this Heart-Shaped Garnet and Diamond Accent Pendant and Earrings Set in Sterling Silver with 18K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | diamond accent |
| Stone Type | Garnet |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Heart |
| Stone Size | 6.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | 3-Prong |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 - I3 |
| Stone 2 Diamond Color | I - J |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Heart |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Extender Length | null null |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | S9Z028972K |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |