Blue Sapphire Flower Bracelet in Sterling Silver - 7.0" | Zales

Have a question about Blue Sapphire Flower Bracelet in Sterling Silver - 7.0"?
Need help with this Blue Sapphire Flower Bracelet in Sterling Silver - 7.0"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 2.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | 4-Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Diamond-Cut, Polished |
| Rhodium | Yes |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 |
| Bracelet Clasp Type | Claw |
| Bracelet Chain Type | Cable |
| Bracelet Width | 9 |
| Chain Solidity | Solid |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 030 Gauge |
| Length | 7 in |
| Width | 9 mm |
| Height | 9.00 mm |
| Extender Length | 1 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |