5 CT. T.W. Journey Certified Lab-Grown Diamond Tennis Bracelet in 14K White Gold (F/SI2) - 7.25" | Zales

Have a question about 5 CT. T.W. Journey Certified Lab-Grown Diamond Tennis Bracelet in 14K White Gold (F/SI2) - 7.25"?
Need help with this 5 CT. T.W. Journey Certified Lab-Grown Diamond Tennis Bracelet in 14K White Gold (F/SI2) - 7.25"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 5 |
| Color | F |
| Clarity | SI2 |
| Certified Diamond | Yes |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Lab-Grown |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 4 |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 4 mm |
| Height | 4.00 mm |
| Clasp Type | Box |