3/4 CT. T.W. Oval Pink Lab-Grown Diamond Solitaire Necklace and Stud Earrings Set in Sterling Silver (SI2) | Zales

Have a question about 3/4 CT. T.W. Oval Pink Lab-Grown Diamond Solitaire Necklace and Stud Earrings Set in Sterling Silver (SI2)?
Need help with this 3/4 CT. T.W. Oval Pink Lab-Grown Diamond Solitaire Necklace and Stud Earrings Set in Sterling Silver (SI2)?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 3/4 |
| Center Stone T.W. | 1/4 |
| Clarity | SI2 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone Color | Pink |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Carat Range | 1/2 Ctw - Under 1 Ctw |
| Stone Class | Lab-Grown |
| Stone Treatment | Irradiated |
| Stone 2 Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone 2 Color | Pink |
| Stone 2 Shape | Oval |
| Stone 2 Class | Lab-Grown |
| Stone 2 Treatment | Irradiated |
| Stone Setting | 4-Prong |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Solitaire |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Extender Length | null null |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Necklace Height x Width | 4.9 x 3.4 mm |
| Chain Gauge | 025 Gauge |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Solitaire Studs |
| Earring Back Type | Friction |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | EC-148695W |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 025 Gauge |
| Length | 18 in |
| Height | 1.00 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |