Blue Sapphire Blossom Necklace in Sterling Silver - 18" | Zales

Have a question about Blue Sapphire Blossom Necklace in Sterling Silver - 18"?
Need help with this Blue Sapphire Blossom Necklace in Sterling Silver - 18"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.2mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Diamond-Cut, Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Floral |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Chain Width | 1.1 |
| Chain Solidity | Solid |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 030 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 10.98 mm |
| Height | 10.98 mm |
| Extender Length | 2 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |