1/5 CT. T.W. Diamond Flower Bracelet in Sterling Silver - 7.0" | Zales

Have a question about 1/5 CT. T.W. Diamond Flower Bracelet in Sterling Silver - 7.0"?
Need help with this 1/5 CT. T.W. Diamond Flower Bracelet in Sterling Silver - 7.0"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1/5 |
| Color | I |
| Clarity | I2 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/4 Ctw - Under 1/2 Ctw |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Diamond-Cut, Polished |
| Rhodium | Yes |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 |
| Bracelet Clasp Type | Claw |
| Bracelet Chain Type | Cable |
| Bracelet Width | 11 |
| Chain Solidity | Solid |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 030 Gauge |
| Length | 7 in |
| Width | 11 mm |
| Height | 11.00 mm |
| Extender Length | 1 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |