1/10 CT. T.W. Lab-Grown Diamond Flared Cross Necklace Charm in Sterling Silver (F/VS2) | Zales

Have a question about 1/10 CT. T.W. Lab-Grown Diamond Flared Cross Necklace Charm in Sterling Silver (F/VS2)?
Need help with this 1/10 CT. T.W. Lab-Grown Diamond Flared Cross Necklace Charm in Sterling Silver (F/VS2)?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1/10 |
| Color | F |
| Clarity | VS2 |
| Stone Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 1/4 Ctw |
| Stone Class | Lab-Grown |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Metal 2 Type | Gold |
| Metal 2 Color | White |
| Metal 2 Finish | Polished |
| Metal 2 Rhodium Type | Yes |
| Charm Design | |
|---|---|
| Charm/Bead Type | Necklace Charm |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 10.11 mm |
| Height | 23.21 mm |
| Bail Details | |
|---|---|
| Bail/Link Type | Bail |
| Width | 9.02 mm |
| Height | 9.02 mm |