Vera Wang Love Collection Emerald-Cut Blue Sapphire and 1/2 CT. T.W. Diamond Frame Engagement Ring in 14K Rose Gold | Zales
Select Your Metal: Rose Gold

Have a question about Vera Wang Love Collection Emerald-Cut Blue Sapphire and 1/2 CT. T.W. Diamond Frame Engagement Ring in 14K Rose Gold?
Need help with this Vera Wang Love Collection Emerald-Cut Blue Sapphire and 1/2 CT. T.W. Diamond Frame Engagement Ring in 14K Rose Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1/2 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Emerald |
| Stone Size | 7.0 x 5.0mm |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Sapphire |
| Stone 3 Color | Blue |
| Stone 3 Shape | Mixed |
| Stone 3 Size | 1.0 x 1.3 x 1.6 x 2.0mm |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Etched, Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Halo/Framed |
| Standard Ring Size | 6.5 |
| Maximum Ring Band Width | 14.5 |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 14.50 mm |