Tiger’s Eye Hexagon Bead Bracelet in Stainless Steel with Yellow Ion Plate - 8.5” | Zales

Have a question about Tiger’s Eye Hexagon Bead Bracelet in Stainless Steel with Yellow Ion Plate - 8.5”?
Need help with this Tiger’s Eye Hexagon Bead Bracelet in Stainless Steel with Yellow Ion Plate - 8.5”?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Tiger's Eye |
| Stone Color | Brown |
| Stone Shape | Other |
| Stone Size | 7.0 x 5.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Bead |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Stainless Steel |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Metal Plating Type | Ion-Plated |
| Plating Color | Yellow |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8.5 |
| Bracelet Clasp Type | Fish-Hook |
| Bracelet Chain Type | Beaded Strand |
| Bracelet Width | 7.5 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 8.5 in |
| Width | 7.5 mm |
| Clasp Type | Fish-Hook |
| Chain Type | Beaded Strand |