Sideways Oval Tanzanite Line Bracelet in Sterling Silver | Zales

Have a question about Sideways Oval Tanzanite Line Bracelet in Sterling Silver?
Need help with this Sideways Oval Tanzanite Line Bracelet in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Tanzanite |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 6.0 x 4.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7 |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 4.5 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 7 in |
| Width | 4.5 mm |
| Clasp Type | Box |