Sideways Oval Blue and White Lab-Created Sapphire Frame Flexible Bangle in Sterling Silver | Zales

Have a question about Sideways Oval Blue and White Lab-Created Sapphire Frame Flexible Bangle in Sterling Silver?
Need help with this Sideways Oval Blue and White Lab-Created Sapphire Frame Flexible Bangle in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 5.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.2mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Bangle |
| Bracelet Length | 7 |
| Bracelet Width | 7.3 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 7 in |
| Width | 7.3 mm |