Princess-Cut White Topaz and Round Sky Blue Topaz Bar Necklace in Sterling Silver | Zales
Select Your Stone: Blue Topaz

Have a question about Princess-Cut White Topaz and Round Sky Blue Topaz Bar Necklace in Sterling Silver?
Need help with this Princess-Cut White Topaz and Round Sky Blue Topaz Bar Necklace in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Topaz |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Princess |
| Stone Size | 3.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Topaz |
| Stone 2 Color | Blue |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 3.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 2 Treatment | Irradiated |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Bar |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Chain Width | 1 |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 025 Gauge |
| Length | 18 in |
| Extender Length | 2 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |