Piara™ Amethyst and Rose Quartz Bracelet in Sterling Silver with 18K Rose Gold Plate | Zales

Have a question about Piara™ Amethyst and Rose Quartz Bracelet in Sterling Silver with 18K Rose Gold Plate?
Need help with this Piara™ Amethyst and Rose Quartz Bracelet in Sterling Silver with 18K Rose Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Multi |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Mixed |
| Stone Size | 10.0 x 10.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | 4-Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 |
| Bracelet Clasp Type | Tongue and Groove |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 7 in |
| Clasp Type | Tongue and Groove |