Oval Peridot Solitaire Necklace Charm in 10K Gold | Zales

Have a question about Oval Peridot Solitaire Necklace Charm in 10K Gold?
Need help with this Oval Peridot Solitaire Necklace Charm in 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Peridot |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 6.0 x 4.0 x 2.6mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Charm Design | |
|---|---|
| Charm/Bead Type | Necklace Charm |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 4 mm |
| Height | 6.00 mm |
| Bail Details | |
|---|---|
| Bail/Link Type | Bail |
| Width | 6 mm |