Oval Blue Sapphire and Diamond Accent Sunburst Frame Pendant in 10K White Gold | Zales
Select Your Stone: Blue Sapphire - Out of Stock

Have a question about Oval Blue Sapphire and Diamond Accent Sunburst Frame Pendant in 10K White Gold?
Need help with this Oval Blue Sapphire and Diamond Accent Sunburst Frame Pendant in 10K White Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | diamond accent |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 7.0 x 5.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 006 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 10.15 mm |
| Height | 18.31 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |