Morganite Flower Stud Earrings in 10K Rose Gold | Zales

Have a question about Morganite Flower Stud Earrings in 10K Rose Gold?
Need help with this Morganite Flower Stud Earrings in 10K Rose Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Morganite |
| Stone Color | Pink |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 4.0 x 3.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Irradiated |
| Stone 2 Type | Morganite |
| Stone 2 Color | Pink |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 3.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished, -, Hand |
| Gold Karat | 10K |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Fashion Studs |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 0.22 mm |