Men's Dyed Black Freshwater Cultured Pearl and Box Chain with Skull Duo Half-and-Half Necklace in Sterling Silver – 22" | Zales

Have a question about Men's Dyed Black Freshwater Cultured Pearl and Box Chain with Skull Duo Half-and-Half Necklace in Sterling Silver – 22"?
Need help with this Men's Dyed Black Freshwater Cultured Pearl and Box Chain with Skull Duo Half-and-Half Necklace in Sterling Silver – 22"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 5.5-6.0mm |
| Stone Treatment | Dyed |
| Pearl Type | Dyed Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 5.5-6.0mm |
| Stone Setting | Other |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Oxidized, Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 22 |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Box |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 026 Gauge |
| Length | 22 in |
| Height | 6.00 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Box |