Men's 9.5-10.0mm Freshwater Cultured Pearl Flame Pendant in Sterling Silver with Gunmetal Grey Electroplate – 22" | Zales

Have a question about Men's 9.5-10.0mm Freshwater Cultured Pearl Flame Pendant in Sterling Silver with Gunmetal Grey Electroplate – 22"?
Need help with this Men's 9.5-10.0mm Freshwater Cultured Pearl Flame Pendant in Sterling Silver with Gunmetal Grey Electroplate – 22"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 9.5-10.0mm |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 9.5-10.0mm |
| Stone Setting | Glue |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Grey |
| Metal Finish | Polished |
| Metal Plating Type | Electroplate |
| Rhodium | Yes |
| Plating Color | Grey |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 22 |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 060 Gauge |
| Length | 22 in |
| Height | 23.51 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |