Men's 8.5-9.5mm Freshwater Cultured Pearl Strand Necklace with 14K Gold Clasp – 22" | Zales

Have a question about Men's 8.5-9.5mm Freshwater Cultured Pearl Strand Necklace with 14K Gold Clasp – 22"?
Need help with this Men's 8.5-9.5mm Freshwater Cultured Pearl Strand Necklace with 14K Gold Clasp – 22"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 8.5-9.5mm |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 8.5-9.5mm |
| Stone Setting | Bead |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Strand |
| Necklace Length | 22 |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Beaded Strand |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 22 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Beaded Strand |