Freshwater Cultured Pearl and White Lab-Created Sapphire "MOM" Bracelet in Sterling Silver with 10K Gold Plate – 7.5" | Zales

Have a question about Freshwater Cultured Pearl and White Lab-Created Sapphire "MOM" Bracelet in Sterling Silver with 10K Gold Plate – 7.5"?
Need help with this Freshwater Cultured Pearl and White Lab-Created Sapphire "MOM" Bracelet in Sterling Silver with 10K Gold Plate – 7.5"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Baroque |
| Stone Size | 5.0mm |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.25mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 5 |
| Stone Setting | Glue |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Plating Color | Yellow |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Mother's/Family |
| Bracelet Length | 7.5 |
| Bracelet Clasp Type | Claw |
| Bracelet Chain Type | Rolo |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 7.5 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Rolo |