Collector’s Edition Enchanted Disney The Little Mermaid 35th Anniversary Scallop Border Ring in Sterling Silver | Zales

Have a question about Collector’s Edition Enchanted Disney The Little Mermaid 35th Anniversary Scallop Border Ring in Sterling Silver?
Need help with this Collector’s Edition Enchanted Disney The Little Mermaid 35th Anniversary Scallop Border Ring in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1/6 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 8.0 x 6.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Pearl |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Baroque |
| Stone 2 Size | 3.0mm |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 3.0mm |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Stone 3 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 3 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Metal 2 Type | Gold |
| Metal 2 Color | Rose |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Fashion |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Ring Band Width | 21.66 mm |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 21.66 mm |