Checkerboard Rose de France Amethyst Graduated Bead Bracelet with a 10K Gold Clasp - 7.25" | Zales

Have a question about Checkerboard Rose de France Amethyst Graduated Bead Bracelet with a 10K Gold Clasp - 7.25"?
Need help with this Checkerboard Rose de France Amethyst Graduated Bead Bracelet with a 10K Gold Clasp - 7.25"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Pink |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 9.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Amethyst |
| Stone 2 Color | Pink |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 7.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Other |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 |
| Bracelet Clasp Type | Claw |
| Bracelet Chain Type | Beaded Strand |
| Bracelet Width | 9 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 7.25 in |
| Width | 9 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Beaded Strand |