Blue and White Lab-Created Sapphire Cross Medallion Necklace in Sterling Silver - 16" | Zales

Have a question about Blue and White Lab-Created Sapphire Cross Medallion Necklace in Sterling Silver - 16"?
Need help with this Blue and White Lab-Created Sapphire Cross Medallion Necklace in Sterling Silver - 16"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.3 x 1.75 x 2.3mm |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 0.8 x 0.9mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Religious |
| Necklace Length | 16 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cheval |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 16 in |
| Width | 18 mm |
| Height | 24.00 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cheval |