Amethyst Cluster Necklace Charm in Sterling Silver | Zales

Have a question about Amethyst Cluster Necklace Charm in Sterling Silver?
Need help with this Amethyst Cluster Necklace Charm in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.5 x 2.6mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Metal 2 Type | Gold |
| Metal 2 Color | White |
| Metal 2 Finish | Polished |
| Metal 2 Rhodium Type | Yes |
| Charm Design | |
|---|---|
| Charm/Bead Type | Necklace Charm |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 8.53 mm |
| Height | 17.16 mm |
| Bail Details | |
|---|---|
| Bail/Link Type | Bail |
| Width | 9.02 mm |
| Height | 9.02 mm |