7.0mm Lab-Created Ruby Solitaire Curb Chain Necklace in Sterling Silver - 17.5" | Zales

Have a question about 7.0mm Lab-Created Ruby Solitaire Curb Chain Necklace in Sterling Silver - 17.5"?
Need help with this 7.0mm Lab-Created Ruby Solitaire Curb Chain Necklace in Sterling Silver - 17.5"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Center Stone T.W. | 1-5/8 |
| Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 7.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone Treatment | Created - Hpht |
| Stone Setting | Bezel |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Metal Plating Type | Rhodium |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Solitaire |
| Necklace Length | 17.5 |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Curb |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 4.4 Gauge |
| Length | 17.5 in |
| Extender Length | 1.5 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Curb |