3 CT. T.W. Emerald-Cut Certified Lab-Grown Diamond Four Stone Hoop Earrings in 14K Gold (F/VS2) | Zales

Have a question about 3 CT. T.W. Emerald-Cut Certified Lab-Grown Diamond Four Stone Hoop Earrings in 14K Gold (F/VS2)?
Need help with this 3 CT. T.W. Emerald-Cut Certified Lab-Grown Diamond Four Stone Hoop Earrings in 14K Gold (F/VS2)?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 3 |
| Color | F |
| Clarity | VS2 |
| Certified Diamond | Yes |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Certified Lab-Grown Diamond | Yes |
| Stone Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Emerald |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Lab-Grown |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Hoop |
| Earring Back Type | Hinged |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 5.1 mm |
| Height | 14.6 mm |