1 CT. T.W. Diamond Dome Multi-Row Bangle in Sterling Silver | Zales

Have a question about 1 CT. T.W. Diamond Dome Multi-Row Bangle in Sterling Silver?
Need help with this 1 CT. T.W. Diamond Dome Multi-Row Bangle in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1 |
| Color | I |
| Clarity | I2 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 Ctw - Under 1 Ctw |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Bangle |
| Bracelet Clasp Type | Push and Lock |
| Bracelet Width | 4 |
| Bracelet Height x Width | 48.0 x 4.0mm mm |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 4 mm |
| Height | 48.00 mm |
| Clasp Type | Push and Lock |