Zales x Dorian Webb 1-1/8 CT. T.W. Diamond Open Cuff Bangle in 14K Gold | Zales

Have a question about Zales x Dorian Webb 1-1/8 CT. T.W. Diamond Open Cuff Bangle in 14K Gold?
Need help with this Zales x Dorian Webb 1-1/8 CT. T.W. Diamond Open Cuff Bangle in 14K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1-1/8 |
| Color | H |
| Clarity | I1 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Bangle |
| Bracelet Length | 7 |
| Bracelet Width | 6 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 7 in |
| Width | 6 mm |
| Height | 7.50 mm |