Zales x Alessi Domenico 11-1/2 CT. T.W. Diamond Miami Cuban Chain Necklace in 18K White Gold - 24" | Zales
Select Your Metal: 18K White Gold - Out of Stock

Have a question about Zales x Alessi Domenico 11-1/2 CT. T.W. Diamond Miami Cuban Chain Necklace in 18K White Gold - 24"?
Need help with this Zales x Alessi Domenico 11-1/2 CT. T.W. Diamond Miami Cuban Chain Necklace in 18K White Gold - 24"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 11-1/2 |
| Color | G |
| Clarity | SI2 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 18K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Chain |
| Necklace Length | 24 in |
| Necklace Clasp Type | Fancy |
| Chain Type | Curb |
| Chain Width | 10.2 |
| Chain Solidity | Solid |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 310 Gauge |
| Length | 24 in |
| Clasp Type | Fancy |
| Chain Type | Curb |