Unstoppable Love™ 6.5mm Lab-Created White Sapphire Circle Pendant in Sterling Silver with 14K Gold Plate | Zales

Have a question about Unstoppable Love™ 6.5mm Lab-Created White Sapphire Circle Pendant in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
Need help with this Unstoppable Love™ 6.5mm Lab-Created White Sapphire Circle Pendant in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 6.5 x 1.6mm |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | White Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 6.5mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Mixed |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Metal 2 Color | White |
| Metal 2 Finish | Polished |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 8R |
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |