Sideways Oval Onyx Solitaire Necklace in Sterling Silver with 18K Gold Plate | Zales

Have a question about Sideways Oval Onyx Solitaire Necklace in Sterling Silver with 18K Gold Plate?
Need help with this Sideways Oval Onyx Solitaire Necklace in Sterling Silver with 18K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Onyx |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 13.0 x 11.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Dyed |
| Stone Setting | Glue |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Diamond-Cut, Polished |
| Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 033 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 14.7 mm |
| Height | 12.45 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |