Previously Owned - Pear-Shaped Rose de France Amethyst and Diamond Accent Ring in 10K Rose Gold | Zales

Have a question about Previously Owned - Pear-Shaped Rose de France Amethyst and Diamond Accent Ring in 10K Rose Gold?
Need help with this Previously Owned - Pear-Shaped Rose de France Amethyst and Diamond Accent Ring in 10K Rose Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | Diamond Accent |
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Pink |
| Stone Shape | Pear |
| Stone Size | 9.0 x 7.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 9.0 x 7.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | 3-Prong |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Solitaire with Side Accent |
| Standard Ring Size | 3.75 |
| Ring Band Width | 10.0 mm |