Pink Lab-Created Sapphire Open Bangle in Sterling Silver | Zales
Select Your Stone: Pink Sapphire - Out of Stock

Have a question about Pink Lab-Created Sapphire Open Bangle in Sterling Silver?
Need help with this Pink Lab-Created Sapphire Open Bangle in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Pink |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 3.4mm |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Bangle |
| Bracelet Length | 7 |
| Bracelet Width | 5 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 7 in |
| Width | 5 mm |
| Height | 2.90 mm |