Oval Swiss Blue Topaz Stud Earrings in Sterling Silver | Zales

Have a question about Oval Swiss Blue Topaz Stud Earrings in Sterling Silver?
Need help with this Oval Swiss Blue Topaz Stud Earrings in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Topaz |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 10.0 x 8.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Irradiated |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Fashion Studs |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 8.55 mm |
| Height | 9.05 mm |