Oval Swiss Blue Topaz and Diamond Accent Flared Cross Pendant in Sterling Silver | Zales
Select Your Stone: Blue Topaz

Have a question about Oval Swiss Blue Topaz and Diamond Accent Flared Cross Pendant in Sterling Silver?
Need help with this Oval Swiss Blue Topaz and Diamond Accent Flared Cross Pendant in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | diamond accent |
| Stone Type | Topaz |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 5.0 x 3.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Irradiated |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Diamond-Cut, Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Cross |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Chain Width | 0.8 |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 033 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 14 mm |
| Height | 25.00 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |