Oval and Round Peridot with White Topaz Tilted Crab Pendant in Sterling Silver with 18K Gold Plate | Zales
Select Your Stone: Peridot

Have a question about Oval and Round Peridot with White Topaz Tilted Crab Pendant in Sterling Silver with 18K Gold Plate?
Need help with this Oval and Round Peridot with White Topaz Tilted Crab Pendant in Sterling Silver with 18K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Peridot |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 8.0 x 6.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Peridot |
| Stone 2 Color | Green |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.5mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Topaz |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Size | 1.2mm |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Bezel |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Animal |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Box |
| Chain Solidity | Solid |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 012 Gauge |
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Box |