Oval Lab-Created Ruby Sideways Solitaire Ring in Sterling Silver with 14K Gold Plate | Zales

Have a question about Oval Lab-Created Ruby Sideways Solitaire Ring in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
Need help with this Oval Lab-Created Ruby Sideways Solitaire Ring in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 10.0 x 8.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Color | Yellow |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Solitaire |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Maximum Ring Band Width | 8.05 |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 20.55 mm |