Malachite and Green Onyx Bird Pendant in Sterling Silver with 18K Gold Plate | Zales

Have a question about Malachite and Green Onyx Bird Pendant in Sterling Silver with 18K Gold Plate?
Need help with this Malachite and Green Onyx Bird Pendant in Sterling Silver with 18K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Chalcedony |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Other |
| Stone Size | 16.5 x 6.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Malachite |
| Stone 2 Color | Green |
| Stone 2 Shape | Other |
| Stone 2 Size | 12.5 x 4.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Glue |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Animal |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Box |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 012 Gauge |
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Box |