Lab-Created Ruby Arrow Bracelet in Sterling Silver and 14K Rose Gold Plate - 7.25" | Zales

Have a question about Lab-Created Ruby Arrow Bracelet in Sterling Silver and 14K Rose Gold Plate - 7.25"?
Need help with this Lab-Created Ruby Arrow Bracelet in Sterling Silver and 14K Rose Gold Plate - 7.25"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Plating Color | Rose |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 |
| Bracelet Clasp Type | Claw |
| Bracelet Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 7.25 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |