Heart-Shaped Amethyst and White Lab-Created Sapphire Bypass Pendant, Ring and Earrings Set in Sterling Silver | Zales

Have a question about Heart-Shaped Amethyst and White Lab-Created Sapphire Bypass Pendant, Ring and Earrings Set in Sterling Silver?
Need help with this Heart-Shaped Amethyst and White Lab-Created Sapphire Bypass Pendant, Ring and Earrings Set in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Heart |
| Stone Size | 6.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | Purple |
| Stone 2 Shape | Heart |
| Stone 2 Size | 5.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Sapphire |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Size | 1.0mm |
| Stone 3 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Heart |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Maximum Ring Band Width | 5.0 |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Heart |
| Necklace Extender Length | null null |
| Necklace Height x Width | 20.13 x 10.31 mm |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | SBX956AM-CWS*1 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Height | 5.00 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |