Enchanted Disney Villains Ursula Amethyst and 3/8 CT. T.W. Black Diamond Frame Engagement Ring in 14K White Gold | Zales

Have a question about Enchanted Disney Villains Ursula Amethyst and 3/8 CT. T.W. Black Diamond Frame Engagement Ring in 14K White Gold?
Need help with this Enchanted Disney Villains Ursula Amethyst and 3/8 CT. T.W. Black Diamond Frame Engagement Ring in 14K White Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 3/8 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Emerald |
| Stone Size | 7.0 x 5.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | Black |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 2 Treatment | Heated |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Black |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Metal Plating Type | Rhodium |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Plating Color | Black |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Halo/Framed |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Ring Band Width | 21.38 mm |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 21.38 mm |
| Height | 21.38 mm |