Enchanted Disney Villains Evil Queen Garnet and 1/10 CT. T.W. Black Diamond Engagement Ring in 14K Two-Tone Gold | Zales

Have a question about Enchanted Disney Villains Evil Queen Garnet and 1/10 CT. T.W. Black Diamond Engagement Ring in 14K Two-Tone Gold?
Need help with this Enchanted Disney Villains Evil Queen Garnet and 1/10 CT. T.W. Black Diamond Engagement Ring in 14K Two-Tone Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1/10 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Garnet |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 7.0mm |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Garnet |
| Stone 2 Color | Red |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.0 x 1.25 x 1.5 x 2.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | Black |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone 3 Treatment | Heated |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Stone 3 Diamond Clarity | I3 |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Metal Plating Type | Rhodium |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Plating Color | Black |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Solitaire with Side Accent |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Maximum Ring Band Width | 8.1 |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 22.00 mm |