Emerald-Cut Citrine and Garnet Stacked Duo Pendant in Sterling Silver with 10K Gold Plate | Zales

Have a question about Emerald-Cut Citrine and Garnet Stacked Duo Pendant in Sterling Silver with 10K Gold Plate?
Need help with this Emerald-Cut Citrine and Garnet Stacked Duo Pendant in Sterling Silver with 10K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Citrine |
| Stone Color | Yellow |
| Stone Shape | Emerald |
| Stone Size | 10.0 x 8.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Garnet |
| Stone 2 Color | Red |
| Stone 2 Shape | Emerald |
| Stone 2 Size | 5.0 x 3.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Diamond-Cut, Polished |
| Gold Karat | 10K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 033 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 2 mm |
| Height | 19.43 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |