Emerald Stackable Band in 10K Yellow Gold | Zales

Have a question about Emerald Stackable Band in 10K Yellow Gold?
Need help with this Emerald Stackable Band in 10K Yellow Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Emerald |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Bands |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Ring Band Width | 1.55 mm |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 1.55 mm |