Emerald Cuff Bangle Bracelet in 10K Gold - 7.0" | Zales

Have a question about Emerald Cuff Bangle Bracelet in 10K Gold - 7.0"?
Need help with this Emerald Cuff Bangle Bracelet in 10K Gold - 7.0"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Emerald |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.5mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Emerald |
| Stone 2 Color | Green |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 2.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Cuff |
| Bracelet Length | 7 |
| Bracelet Width | 60 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 7 in |
| Width | 60 mm |
| Height | 50.00 mm |