Emerald Cross Necklace in 10K Gold - 19" | Zales
Select Your Stone: Emerald - Out of Stock

Have a question about Emerald Cross Necklace in 10K Gold - 19"?
Need help with this Emerald Cross Necklace in 10K Gold - 19"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Emerald |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.3mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Size | 1.3mm |
| Stone 3 Size | 1.3mm |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Cross |
| Necklace Length | 19 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Chain Width | 0.01 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 19 in |
| Width | 9.3 mm |
| Height | 12.15 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |