Certified Ruby and Black Sapphire Ladybug Pendant in 10K Gold | Zales

Have a question about Certified Ruby and Black Sapphire Ladybug Pendant in 10K Gold?
Need help with this Certified Ruby and Black Sapphire Ladybug Pendant in 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Certified Diamond | Yes |
| Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.0 x 1.25mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | Black |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.25mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Sapphire |
| Stone 3 Color | Black |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Size | 1.0mm |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Metal Plating Type | Rhodium |
| Plating Color | Black |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Animal |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Height | 8.50 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |