Blue Lab-Created Sapphire Bangle in Sterling Silver – 6.5" | Zales

Have a question about Blue Lab-Created Sapphire Bangle in Sterling Silver – 6.5"?
Need help with this Blue Lab-Created Sapphire Bangle in Sterling Silver – 6.5"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 2.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Bangle |
| Bracelet Length | 6.5 |
| Bracelet Clasp Type | Tongue and Groove |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 6.5 in |
| Height | 2.50 mm |
| Clasp Type | Tongue and Groove |