Black Spinel Link Bracelet in Sterling Silver and 10K Gold Plate - 8.0" | Zales

Have a question about Black Spinel Link Bracelet in Sterling Silver and 10K Gold Plate - 8.0"?
Need help with this Black Spinel Link Bracelet in Sterling Silver and 10K Gold Plate - 8.0"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Spinel |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.25mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Plating Color | Yellow |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8 |
| Bracelet Clasp Type | Claw |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Bracelet Width | 5 |
| Chain Solidity | Solid |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 8 in |
| Width | 5 mm |
| Height | 5.00 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Link |